Konfliktrådet Nordland søker meklere

Motiveres du av å hjelpe mennesker, og ønsker å bidra til god dialog mellom mennesker som står i vanskelige situasjoner? Da er kanskje vervet som mekler for deg. Vi søker flere meklere i området rundt Bodø. Søknadsfristen er 31. august 2026.

Illustrasjonsfoto

Å være mekler er en interessant og samfunnsnyttig oppgave der du møter mennesker i alle aldre og situasjoner som ønsker å snakke med andre for å løse konflikter eller uenigheter.

Søk på vervet som mekler

Hva gjør en mekler?

Som mekler lærer du om konfliktløsning, men også mye om deg selv. Meklerens rolle er å være en nøytral part som legger til rette i en konflikt mellom to eller flere parter. Som mekler vil du ha ansvar for å ta kontakt med parter i en sak, gi informasjon, lede møte og mekle mellom partene. Du kan både få saker som er overført fra politiet eller saker publikum selv har meldt inn.

Hva kan du forvente som mekler?

Å være mekler i konfliktrådet er et betalt verv som godtgjøres på 248 kr timen og kan kombineres med jobb eller studier. Møtene foregår stort sett på ettermiddags- og kveldstid, men dette styrer du selv sammen med partene.

Før du starter i vervet som mekler, får du obligatorisk opplæring. Du vil også få regelmessig oppfølging individuelt og sammen med andre meklere. To ganger i året samles alle meklerne i Norge for faglig utvikling.

I tillegg får du bidra til et viktig samfunnsoppdrag gjennom å møte og snakke med mennesker i alle aldre og ulike situasjoner som har et ønske om å løse opp i uenigheter og konflikter eller reparere relasjoner.

Hvem kan bli mekler?

Det er ingen formelle krav til utdanning eller praksis for å være mekler, men vi legger betydelig vekt på personlig egnethet. Dette er et verv for deg som har interesse for mennesker og dialog, og har tid til å være mekler. Du må regne med å sette av minimum 10 timer i måneden.

I tillegg må du:

  • være over 18 år
  • ha plettfri vandel
  • ha gode norskferdigheter, både skriftlig og muntlig
  • ha egen PC/nettbrett, mobiltelefon og BankID
  • ha grunnleggende digitale ferdigheter

Meklere skal gjenspeile lokalsamfunnet vårt, vi ønsker derfor en gruppe med spredning i alder, kjønn og bakgrunn. I noen tilfeller er det nyttig med andre språkkunnskaper og kulturforståelse i møte med mennesker. Vi oppfordrer spesielt mennesker med flerkulturell bakgrunn til å søke på vervet.

Kontakt oss

For nærmere informasjon, ta kontakt med