Erfaringsdeling og praktisk øvelse
Tillit var hovedtema for konferansen og sto sentralt i workshopen. Gjenopprettende prosess bygger blant annet på tillit til at partene selv håndterer konfliktene og finner gode løsninger sammen.
Etter en presentasjon metoden og verdigrunnlaget vårt fikk deltakerne prøve seg på en praktisk øvelse, der de fikk utforske ulike perspektiver i en konflikt.
Deltakere i prosjektet fra Bydel Grünerløkka, Konfliktrådet, Lakkegata og Sofienberg skole ga en god innføring i samarbeidsprosjektet som skal styrke bruken av gjenopprettende prosess i skolen og ved fritidsarenaene.
Skolene delte konkrete erfaringer fra hvordan de bruker gjenopprettende prosess i skolehverdagen, både løpende i møte med elever og i mer alvorligere saker. De understreker viktigheten av metoden og samfunnsoppdraget til Konfliktrådet i dette arbeidet.
Å få gjort opp, få fortalt den andre om konsekvensene, kanskje få en unnskyldning, høre hva den andre tenker og mener, kan gjøre at du lettere kan komme deg videre. Konfliktrådet jobber med gjenopprettende prosess som metode.

Hva er prosjekt GP Løkka?
Prosjektet, som ofte blir kalt GP Løkka, er et samarbeid mellom Konfliktrådet Oslo, Osloskolen, politiet og bydel Grünerløkka. Målet er å styrke tryggheten og forebygge alvorlige konflikter blant ungdom gjennom å øke bruken av gjenopprettende prosess, både i Konfliktrådet, på skolene og fritidsarenaene.
Det er etablert et eget team som består av meklere fra Konfliktrådet og ansatte fra skolene og bydelen. Teamet håndterer konflikter både internt på skole og fritidsklubb, og på tvers av arenaer og tjenester når det er behov for det.
Prosjektet bidrar til å styrke kompetansen hos ansatte ved skoler og fritidsarenaer, slik at de kan bruke metoden aktivt i det videre arbeidet med konflikthåndtering.

Norsk (bokmål)
English
Norsk (nynorsk)
Lulesamisk
